2021

Home

>

Calendar

>

Dates

>

2021

Upcoming ACC Events

  • Week 3
    26 October, 2020
  • NAS Principal/SC Meeting
    Newman College, 216 Empire Ave, Churchlands WA 6018, Australia
    29 October, 2020
  • Inclusive Sports Day
    John XXIII College, Mooro Dr, Mount Claremont WA 6010, Australia
    30 October, 2020
  • Week 4
    2 November, 2020
  • Executive Meeting
    ACC Office, 33 Williamstown Road, Doubleview
    6 November, 2020
Printer-friendly version

ACC DATES FOR 2021 (v2 as @ 5-5-2020)

TERM DATES 2021

Term 1

Monday 1 February (students - teachers TBC) –Thursday 1 April

(Easter: 4 April – falls in holidays)

9 weeks

Term 2

Tuesday 19 April – Friday 2 July (ANZAC Day Holiday 26 April)

11 weeks

Term 3

Monday 19 July – Friday 24 September

10 weeks

Term 4

Monday 11 October – Thursday 16 December

10 weeks

 

ORIENTATION SEMINAR:  Monday 8 Feb, 1.30pm – 4.00pm (week 2) - TBC 

 

REPRESENTATIVE CRICKET

INTRA-SQUAD FINAL TRIAL:  Venue/Date (TBC)

REP MATCH: ACC v COMBINED GOV SCHOOLS: 18 March - WACA Ground/Murdoch Oval

 

SOUTHERN ASSOCIATED SCHOOLS SUMMER INTERSCHOOL SPORT 

SASJ Yr 7 & 8/9 & 10 -  17, 24 Feb; 3, 10, 17 March; 31 March (finals)

SAS Yr 11/12 -  16, 23 Feb; 2, 9, 16 March; 30 March (finals)

NORTHERN ASSOCIATED SCHOOLS SUMMER INTERSCHOOL SPORT 

Yr 7 - Feb; March; March (finals) 

Yr 8/9 - Feb; March; March (finals)

Yr 10-12 - Feb: March; March (finals) 

NORTH WESTERN ASSOCIATED SCHOOLS SUMMER INTERSCHOOL SPORT 

Yr 7/8 - 23 Feb;  2, 9, 16, 23 March;  30 March (finals)

Yr 9/10 - 24 Feb; 3, 10, 17, 24 March;  31 March (finals) 

NORTH EASTERN ASSOCIATED SCHOOLS SUMMER INTERSCHOOL SPORT

Yr 7 &8/9 -  23 Feb;  2, 9, 16, 23 March;  30 March (finals)

Yr 10-12 -  24 Feb;  3, 10, 17, 24 March;  31 March (finals)

COASTAL ASSOCIATED SCHOOLS SUMMER INTERSCHOOL SPORT 

Yr 8/9 -  17, 24 Feb;  3, 10, 17, 24, 31 March

Yr 10-12 -  16, 23 Feb;  2, 9, 16 March;  30 March (finals)

ROCKINGHAM KWINANA ASSOCIATED SCHOOLS SUMMER INTERSCHOOL SPORT 

Yr 10-12, 7-8 -  17, 24 Feb;  3, 10, 24 March (Term 1)

 Yr 7-9 -  20, 27 Oct;  3, 10, 17 Nov (Term 4)

SOUTH EASTERN ASSOCIATED SCHOOLS SUMMER INTERSCHOOL SPORT 

Yr 7-9 - 16, 23 Feb, 2, 9 March (finals)

 

SWIMMING CARNIVALS:  Term 1 - Weeks 7-8 - TBC

J Division

Monday 15 March

HBF Stadium (outdoor 10 lane) (TBC)

I Division

Tuesday 16 March

HBF Stadium (outdoor 10 lane) (TBC)

H Division

Wednesday 17 March

HBF Stadium (outdoor 10 lane) (TBC)

G Division

Thursday 18 March

HBF Stadium (outdoor 10 lane) (TBC)

F Division

Friday 19 March

HBF Stadium (outdoor 10 lane) (TBC)

E Division

Monday 22 March

HBF Stadium (indoor 8 lane) (TBC)

C Division

Tuesday 23 March

HBF Stadium (indoor 8 lane) (TBC)

A Division

Wednesday 24 March

HBF Stadium (indoor 8 lane) (TBC)

B Division

Thursday 25 March

HBF Stadium (indoor 8 lane) (TBC)

D Division

Friday 26 March

HBF Stadium (indoor 8 lane) (TBC)

Inclusive

Friday 12 March

Claremont Pool 

 

SOUTHERN ASSOCIATED SCHOOLS WINTER INTERSCHOOL SPORT 

SASJ Yr 7 & 8/9 & 10 - 28 April; 5, 12, 26 May; 2 June; 9, 16 June (finals)

SAS Yr 11/12 -  27 April, 4, 11 May;  8, 15 June; 22 June (finals)

NORTHERN ASSOCIATED SCHOOLS WINTER INTERSCHOOL SPORT

Yr 7 -   May;  June;  June (finals)

Yr 8/9 -   May;  June;  June (finals)

Yr 10-12 -  May;  June;  June (finals) 

NORTH WESTERN ASSOCIATED SCHOOLS WINTER INTERSCHOOL SPORT 

Yr 7/8 -  4, 11, 18, 25 May;  1 June;  8 June (finals)

Yr 9/10 - 5, 12, 19, 26 May;  2 June;  9 June (finals) 

NORTH EASTERN ASSOCIATED SCHOOLS WINTER INTERSCHOOL SPORT 

Yr 7 & 8/9 -  11, 18 May; 1, 8, 15 June;  22 June (finals)

Yr 10-12 -  3, 9, 16 June;  23 June (finals)

COASTAL ASSOCIATED SCHOOLS WINTER INTERSCHOOL SPORT 

Yr 7 & 8/9 - 28 April; 5, 12, 19 May; 2, 9, 16 June;  23 June (finals) 

Yr 10-12 -  27 April; 4, 11 May; 8, 15 June;  22 June (finals)

Yr 7 & 8/9 Football -  29 April; 6, 13, 20 May; 3, 10, 17 June 

ROCKINGHAM KWINANA ASSOCIATED SCHOOLS WINTER INTERSCHOOL SPORT 

 Yr 7-9 -  5, 12, 19, 26 May; 2 June (Term 2)

Yr 7-9 - 4, 11, 18, 25 August; 1 September (Term 3)

 SOUTH EASTERN SCHOOLS WINTER INTERSCHOOL SPORT

Yr 7-9 - 4, 11, 18 May, 1 June (finals) (Term 2)

Yr 7-9 - 10, 17, 24, 31 August (finals) (Term 3)

 

NAPLAN TESTING:  Online window: 11-21 May (Week 4/5) - TBC

 

YR 7 & 8/9 LIGHTNING CARNIVALS:  Term 2 Week 3 (noms due 26 March)

Year 7

Monday 3 May

Matthews PNA, McGillivray Oval (UWA), Alderbury Reserve, Bendat Stadium, Britannia Road Reserve

Year 8/9

Wednesday 5 May

Matthews PNA, McGillivray Oval (UWA), Alderbury Reserve, Bendat Stadium, Britannia Road Reserve

 

CROSS COUNTRY:  Thursday 27 May (Week 6) – Alderbury Reserve, Perry Lakes

 

AFL CARNIVALS

Year 7 Docker's Shield/Cup - Boys & Girls – Term 2  (noms due by TBC - May)

North Metro

 15 June 2021

Lightning Park, Noranda

South Metro

22 June 2021

Burrendah Reserve & Ferndale Reserve

South West

22 June 2021

Hay Park, Bunbury

Grand Final

29 June 2021

Venue TBC

Year 10 School Boys / Girls Cup – Term 3  (noms due by ? June)

Division 5

TBC – July/Aug 2021

Venue TBC

Division 4

TBC – July/Aug 2021

Venue TBC

Division 3

TBC – July/Aug 2021

Venue TBC

Division 2

TBC – July/Aug 2021

Venue TBC

South West

TBC – July/Aug 2021

Hay Park, Bunbury

Division 1

TBC – Aug 2021

Venue TBC

 

HOCKEY CHALLENGE – Term 2  - Week 8/9 (noms due by 7 May)

Girls Division 2/3

Tuesday 8 June Div 2 / 3

Curtin Hockey Stadium Div 2, Div 3 - TBC

Boys Division 2/3

Thursday 10 June Div 2 / 3

Curtin Hockey Stadium Div 2, Div 3 - TBC

Girls Division 1

Tuesday 15 June - Div 1

Curtin Hockey Stadium

Boys Division 1

Thursday 17 June - Div 1

Curtin Hockey Stadium

 

REPRESENTATIVE NETBALL

TBC -August, Term 3 (Dates/Venues TBC)

REPRESENTATIVE BASKETBALL

TBC - October – Time and Venue (TBC)

Trial dates (TBC)

 

ATHLETICS CARNIVALS:  Term 3 - Weeks 7/8/9 - TBC

J Division

Wednesday 1 September

WA Athletics Stadium (WAAS)

I Division

Thursday 2 September

WA Athletics Stadium (WAAS)

H Division

Friday 3 September

WA Athletics Stadium (WAAS)

G Division

Monday 6 September

WA Athletics Stadium (WAAS)

F Division

Tuesday 7 September

WA Athletics Stadium (WAAS)

E Division

Wednesday 8 September

WA Athletics Stadium (WAAS)

Inclusive

Friday 10 September

UWA Sports Park-Athletics Track

D Division

Monday 13 September

WA Athletics Stadium (WAAS)

A Division

Wednesday 15 September

WA Athletics Stadium (WAAS)

B Division

Thursday 16 September

WA Athletics Stadium (WAAS)

C Division

Friday 17 September

WA Athletics Stadium (WAAS)

 

SERVICE AWARDS FUNCTION  –  Friday 19 or 26 November - Week 6/7 (TBC)

 

YEAR 7 SUPER SERIES – Week 2/3 (Term 4)

Thurs 21 October (Venues TBC)

Wed 27 October (Grand Finals TBC)

 

SMC, ISP, EXECUTIVE & COUNCIL MEETINGS - TBC

 

Time

Term 1

Term 2

Term 3

Term 4

SMC

2.00-3.30pm

25 Feb 

  22 April;  24 June

  16 Aug

19 or 26 Nov (Review Day)

ISC

2.30-4.30pm

  18 Feb

 29 April 

29 July

  18 Nov

EXECUTIVE

8.00am-9.00am

  19 Feb

 4 June 

 13 Aug 

5 Nov 

COUNCIL

3.30-4.30pm

1 April

(AGM 3.00pm)

 17 June 

  26 Aug

19 or 26 Nov (Review Day)

SUB ASSOCIATION MEETINGS – PRINCIPAL / SC - TBC

GROUP

Term 1

Term 2

Term 3

Term 4

NAS

11 Feb

3 June

 29 July 

 

CAS

 9 Mar

14 June

 

 

NWAS

 

4 May

 

 

NEAS

 

18 June

 

 

SAS

12 Feb

8 June

 

 

SASJ

 10 Feb 

28 April

 

 

SEAS

 

 

2 Aug 

 

RKAS

 

 

14 Sept 

 

SC MEETING BEFORE SMC – 1.00 – 2-00pm - TBC

ALL

 25 Feb 

 22 April;  24 June 

  16 Aug

 TBC

INCLUSIVE SPORT

 

Term 1

Term 2

Term 3

Term 4

IS Beach Carnival

 

Friday 19 February 

 

 

 

Swimming

Friday 12 March

Ten Pin Bowling

Friday 26 March 

 

 

 

ISP Sports Day

 

Friday 23 April

 

Friday 29 October 

Fun Run/Activity Day

 

Friday 14 May

 

 

Indoor Soccer

&

No Limits Soccer

 

Friday  4 June

Friday 6 August

 

Athletics

 

 

Friday 10 September 

 

No Limits Cricket

Friday 12 November

ISC Meetings

Thursday 18th February

Thursday 29th April

Thursday 29th July

Thursday 18th November