2013 Dates

Home

>

Yearbook 2012

>

2013 Dates

















































































































































































































































































































































































































ACC DATES FOR 2013 (Version 6 – 3 October 2012)


TERM DATES 2013 (TBC)


Term 1


Monday 4 February (students - teachers TBC) – Friday 19 April (Easter: Sun 31 March – falls during term)


11 weeks


Term 2


Monday 6 May – Friday 5 July


9 weeks


Term 3


 Monday 22 July – Friday 27 September


10 weeks


Term 4


Monday 14 October – Thursday 19 December


10 weeks


 


ORIENTATION SEMINAR:  Monday 11th February, 1.30pm – 4.00pm


 


REP CRICKET INTRA-SQUAD TRIAL MATCH:  Friday 1st March – Hale School (TBC)


 


SOUTHERN ASSOCIATED SCHOOLS SUMMER INTERSCHOOL SPORT (TBC)


 


NORTHERN ASSOCIATED SCHOOLS SUMMER INTERSCHOOL SPORT


Yr 7 – February 25; March 7, 11, 18, 25; Intrazone April 8; Interzone Finals April 16 @ 1.30pm


Yr 8/9 – February 26; March 5, 12, 19, 26; Intrazone April 9; Interzone Finals April 16 @ 1.30pm


Yr 10-12 – February 27; March 6, 13, 20, 27; Intrazone April 10; Interzone Finals April 16 @ 1.30pm


 


NORTH WESTERN ASSOCIATED SCHOOLS SUMMER INTERSCHOOL SPORT


Yr 7/8 – February 19, 26; March 5, 12, 19; Intrazone April 9


Yr 9/10 – February 20, 27; March 6, 13, 20; Intrazone April 10


 


COASTAL ASSOCIATED SCHOOLS SUMMER INTERSCHOOL SPORT


Yr 10/11/12 – February 19, 26; March 5, 12, 19, 26; April 9; Intrazone April 16


Yr 7/8/9 – February 20, 27; March 6, 13, 20, 27; April 10; Intrazone April 17


 


ROCKINGHAM KWINANA ASSOCIATED SCHOOLS SUMMER INTERSCHOOL SPORT (Term 1)


Yr 7/8 – February 27; March 6, 13, 27; April 3


 


SWIMMING CARNIVALS:  Term 1 - Weeks 7-8


H Division


Monday 18 March


Challenge Stadium (outdoor 10 lane)


G Division


Tuesday 19 March


Challenge Stadium (outdoor 10 lane)


F Division


Wednesday 20 March


Challenge Stadium (outdoor 10 lane)


E Division


Thursday 21 March


Challenge Stadium (outdoor 10 lane)


D Division


Friday 22 March


Challenge Stadium (indoor 8 lane)


C Division


Monday 25 March


Challenge Stadium (indoor 8 lane)


B Division


Tuesday 26 March


Challenge Stadium (indoor 8 lane)


A Division


Wednesday 27 March


Challenge Stadium (indoor 8 lane)


 


SOUTHERN ASSOCIATED SCHOOLS WINTER INTERSCHOOL SPORT (TBC)


 


NORTHERN ASSOCIATED SCHOOLS WINTER INTERSCHOOL SPORT


Yr 7 – May 20, 27; June 10, 17, 24; Intrazone July 1; Interzone Finals Term 3 TBC


Yr 8/9 – May 21, 28; June 11, 18, 25. Intrazone July 2; Interzone Finals Term 3 TBC


Yr 10-12 – May 22, 29; June 12, 19, 26. Intrazone July 3; Interzone Finals Term 3 TBC


 


NORTH WESTERN ASSOCIATED SCHOOLS WINTER INTERSCHOOL SPORT


Yr 7/8 – May 28; June 4, 11, 18, 25; Intrazone - July 2


Yr 9/10 – May 29; June 5, 12, 19, 26; Intrazone - July 3


 


COASTAL ASSOCIATED SCHOOLS WINTER INTERSCHOOL SPORT


Yr 10/11/12 – May 14, 21, 28; June 11, 18, 25; July 2; Intrazone – n/a 2013


Yr 7/8/9 – May 15, 22, 29; June 12, 19, 26; July 3; Intrazone - n/a 2013


 


ROCKINGHAM KWINANA ASSOCIATED SCHOOLS WINTER INTERSCHOOL SPORT (Term 2)


Yr 7/8 – May 29; June 5, 12, 19, 26


 


ROCKINGHAM KWINANA ASSOCIATED SCHOOLS WINTER INTERSCHOOL SPORT (Term 3)


Yr 7/8 – August 14, 21, 28; September 4, 18


 


ROCKINGHAM KWINANA ASSOCIATED SCHOOLS SUMMER INTERSCHOOL SPORT (Term 4)


Yr 7/8 – October 30; November 6, 13, 20, 27


 


NAPLAN TESTING:  14 – 16 May (Term 2 Week 2)


 


LIGHTNING CARNIVALS:  Term 2 Week 3


Year 9


Monday 20 May


Matthews NBC, Britannia Reserve, McGillivray Oval, Alderbury Reserve


Year 7/8(a)


Tuesday 21 May


Matthews NBC, Britannia Reserve, McGillivray Oval, Alderbury Reserve


Year 7/8(b)


Tuesday 22 May


Matthews NBC, Britannia Reserve, McGillivray Oval, Alderbury Reserve


 


CROSS COUNTRY:  Thursday 30 May (Term 2 Week 4) – Alderbury Reserve, Perry Lakes


 


AFL CARNIVALS


Year 10 School Boys Cup (noms due by 10 May 2013)


North Metro


Wednesday 12 June


Lightning Park, Noranda


South Metro


Wednesday 19 June


Sutherlands Park & Ferndale Reserve


South West


Friday 21 June


Hay Park, Bunbury


Year 7 Freo Docker’s Shield/Cup (noms due by 20 May 2013)


North Metro


Friday 2 August


Lightning Park, Noranda


South Metro


Wednesday 7 August


Sutherlands Park & Ferndale Reserve


Grand Final


Wednesday 14 August


Venue TBC


 


HOCKEY CHALLENGE (noms due by 10 May 2013)


Girls


Thursday 20 June


Perth Hockey Stadium, Curtin University


Boys


Thursday 27 June


Perth Hockey Stadium, Curtin University


 


ATHLETICS CARNIVALS:  Term 3 - Weeks 8-9 (TBC)


H Division


Friday 6 September


WA State Athletics Stadium (WAAS)


G Division


Monday 9 September


WA State Athletics Stadium (WAAS)


F Division


Tuesday 10 September


WA State Athletics Stadium (WAAS)


E Division


Wednesday 11 September


WA State Athletics Stadium (WAAS)


PARA


Friday13 September


Ern Clark Athletics Facility


D Division


Monday 16 September


WA State Athletics Stadium (WAAS)


A Division


Wednesday 18 September


WA State Athletics Stadium (WAAS)


B Division


Thursday 19 September


WA State Athletics Stadium (WAAS)


C Division


Friday 20 September


WA State Athletics Stadium (WAAS)


 


BEACH LIGHTNING CARNIVAL


Year 10


Friday 15 November


Leighton Beach


 


SMC, PARA, EXECUTIVE & COUNCIL MEETINGS


 


Term 1


Term 2


Term 3


Term 4


SMC


28 Feb


 16 May


4 July


19 Aug


22 Nov (Review Day)


PMC


21 Feb


23 May


15 Aug


14 Nov


EXECUTIVE


22 Feb


7 June


16 Aug


8 Nov


COUNCIL


11 April


13 June


29 Aug


22 Nov (Review Day)


 


SUBASSOCIATION MEETINGS – Principal / SC


GROUP


Term 1


Term 2


Term 3


Term 4


NAS


7 March


6 June


8 August


22 Nov (Review Day)


CAS


11 March


10 June


12 August


22 Nov (Review Day)


NWAS


 


14 May


 


22 Nov (Review Day)


SAS


14 March


11 June


 


22 Nov (Review Day)


SASJ


13 Feb


15 May


 


22 Nov (Review Day)


RKAS


20 Feb


1 July


 


22 Nov (Review Day)


SC MEETING BEFORE SMC


ALL


28 Feb


16 May/4 July


19 August


22 Nov (Review Day)


 


PARA SPORT


 


Term 1


Term 2


Term 3


Term 4


Ten Pin Bowling


8 March


28 June


 


15 November


Swimming


5 April


 


 


 


Fun Run/Activity Day


 


7 June


 


 


Para Sports Day


 


17 May


 


1 November


Indoor Soccer


 


28 June


23 August


 


Athletics


 


 


13 September